İçeriğe geç

Adet Kanı Büyüsü

Sevgili arkadaşlar, medyum olarak en pek canımı sıkan durumlardan birisi de okurların yanlış bilgilendirilmesidir. Okurların en pek yanlış bilgilendirildiği konulardan birisi de tane kanaat büyüsü konusudur. Yazar okurlarına karşın sorulu olmalıdır. Şayet üzgünüm tek takım arkadaşlarımız işin ehli olmadan herhangi yazıyorlar. Onların yanlışlarını düzeltmek de bizlere kalıyor.

Gelelim Adet Kanı büyüsüne. Altı bin senelik tek ananedir bu uygulşayet. Gariptir ki en yaygın uygulandığı koltuk Anadolu’dur. Yeniden son zamanlarda bu konuyla alakalı en pek bilgi kirliliğinin meydana geldiği koltuk de benzer bölgedir.

Peki öncesinde yanlış bilgiyi paylaşalım. Güya bu büyü uygulamasında bayanın tane kanaat erkeğe hissettirilmeden içirilirmiş. Adam evine böylelikle sarsılmaz bağlarla bağlanırmış. Bu bilgi şüphesiz yanlıştır. Bu ifadeleri kullanan bireyler vakası ilginçleştirmek amaçlı gerçek verileri bozmuştur.

Adet kanı büyüsünün özünde tane kanını kullanmak vardır, bu doğrudur. Fakat işin özü bambaşkadır.
İlk dönem medeniyetleri on üç on 4 yaşlarındaki kızları tanrılara kurban ederlerdi. Peki niçin bu yaşta ve niçin kızlar? Zira bu yaş kızların önce tane görme çağlarıdır. İlkel topluluklar bunun tek ilahi işaret olduğuna inanıyorlardı. Akan kanın tanrılar amaçlı akıtılması gerekli olan ve geç kalınmış tek kan meydana geldiğini düşünürlerdi. Üstelik genç önce tane kanını görmeden kurban edilirdi. Zira bu topluluklara yönelik tane olmuş kadın “kirlenmiş” kadındır.

İşte tane kanaat büyüsünün temeli ta o dönemlere civarı gider.

Kadının kocasını haneye bağlama talebi bu büyünün temelini oluşturur. Kadın adetinin 2. günü tane kanından belli bir süre alır ve tek miktar tuzlu suya karıştırır. Bu tuzlu suyun tek gece beklemesi gerekir.

Bekletilen suyu kimsenin görmemesi gerekir. Sonraki günün sabahı gün doğmadan bu tuzlu su evin bahçesinin 4 köşesine hafifçe dökülür. Dökülme esnasında kocanın adı zikredilerek evine bağlanması amaçlı dilek tutulur.

Sembolik mana ise şöyledir. Evin bahçesi vatandır. Tane kanaat ise uğruna dökülen kandır. Birey uğruna kan dökülen evine ” kanaat pahasına” bağlanır.

Özetle tane kanaat büyüsü böyle iken ben yalnızca tek sitede gerçeğe yakın ifadeler gördüm. Diğerlerinde ise ezber şablonlar vardı. Inşallah bu az yazımız da gerçeğin yerleşmesi amaçlı minik de olsa tek katkımız olabilir.

Konuyla alakalı ek olarak ayrıntılı bilgi amaçlı şu kitap da yararlı olabilir

Tarih:adet büyüsüadet kanı büyüsükısmet büyüsü

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir