İçeriğe geç

Sabun Büyüsü Kara Büyü

Sabun büyüsü, tarih süresince daima berbat amaçlarla kullanılmış bir büyü türüdür. Medyumların bir bölümü bu büyü ile kralları öldürdüklerini, insanları sakat bıraktıklarını ve pekçok zengini iflasa sürüklediklerini dile getirmişlerdir. Sabun büyüsüne maruz kalmaktan korkan pekçok mühim tarihi şahsiyet saraylarında bu sebeple sabun bulundurmayı yasaklamıştır. Sabun mahaline sabunun rendelenmiş durumu kullanılmıştır.

Sabun büyüsü, yapım fiyatı en az vaziyette olan büyülerdendir. Gereken malzemeler bir kalıp sabun, birden çok zoka ve belli bir süre siyah iptir. Bunların dışarısında yabancı malzemeye gerek yoktur.

Halk arasında “Efsuni şimat”da olarak isimlendirilen sabun büyüsü tesirini anında göstermeyen ağır ağır tesiri beliren bir büyüdür. Bu sebeple yaptıran bireyin sabırlı olması gerekir. Esasen bu büyü fazladan saray entrikalarının meydana geldiği dönemlerde ve kocaman ailelerin içerisinde uygulandığı için süre ile alakalı bir sorun yoktur. Mühim vaziyette olan sonuç almaktır. Bu konuda eskiyen bir laf tam da sabun büyüsüne uyumlu söylenmiş gibidir. “Aşk için çabuk davranış etmeli, cinayet için ise yavaş…” İşte sabun büyüsünü yaptıranlar fazladan bu felsefeye yönelik hayatını sürdüren insanlardır.
Sabun büyüsünün uygulaması şöyledir:

Kimin üstünde büyü yapılacaksa onu simgeleyen bir kalıp sabun alınır. Kalıp bir kap suyun içerisine atılır. Bu mertebeye “dinlendirmeı”denir. Sabun suda iken büyü kime yapılacaksa ismi 14 kez okunur. Bireyin ismi söylenirken annesinin ismi da homurdanarak kişiden bahsedilir. Örnek “Ayşe’nin erkek çocuğu Selim”benzeri. İsim okunduktan hemen ardından sabun sudan çıkarı çıkarılır ve belli bir süre durulanıp sertleşmesi için beklenir. Bu mertebeye ise “acılaşma aşaması”denir. Fakat sabun tamamıyla kurumadan büyüye geçilmelidir. Sabun tamamıyla sertleşmişse büyü gerçekleşmeyecektir. Bu vaziyette yabancı bir kalıp ile mayalama ve acılaşma evreleri bir daha yapılmalıdır.

Kısmen durulanmış fakat hâlâ nemli vaziyette olan sabunun üst tarafına 2 yere 2 minik puan konur. Bunu zoka başını hafifçe sabuna batırarak yaparsınız. Bu 2 delik üst kısmına büyü yapılacak bireyin gözlerini temsil eder. Sabun kalıbının aşağı tarafına ise tekrardan zoka başıyla yukarıdan aşağı 2 şerit çizilir. Şunlar da bireyin ayaklarını temsil eder. Bunun dışarısında sabun büyüsünde kalıp üstünde yabancı uygulama yapılmaz. Kollar, karın, sırt benzeri organlar belirtilmez ama aşağı yukarı bir makam tayini ile kalıptaki nerenin bireyin vücudunun neresine isabet geleceği ihtimal edilir.

Büyü yapan birey büyüye maruz bıraktığı bireyin neresine kayıp sunmak istiyorsa oraya iğneler batırır. Bu evrenin ismi “kutahi aşaması”dır. Örneğin sol kol için kalıbın sol tarafına, prostat hastalığı oluşturmak için kalıbın orta aşağı bölümüne zoka batırır. Şayet baş tarafa ya da kalbe zoka batırılırsa etki cinayet işlemektir. Bu sebeple bu büyü çok temkinli uygulanması gereken vaziyette olan büyülerden birisidir.

Siyah ip ise bireyin hangi uzuvu çalıştırılmak istenmiyorsa kalıpta o kısmın bağlanması içindir. Örneğin bireyin bir gezi yapması istenmiyorsa ayak kısmı bağlanır. Bireyin düzgün hükümler alması engellenmek isteniyorsa baş tarafına siyah ip bağlanır. Bireyin basiretini bağlayıp gözü görmesin isteniyorsa daha eskiden açılan ve gözleri temsil eden 2 noktanın üzerinden siyah ip geçirilir.

İğneleme ve ip bağlama mertebesi bittikten hemen ardından sabun kalıbı deniz, ırmak benzeri bir su kaynağına atılır. Bu büyüde son aşamdır ve ismi “şebanha aşaması”dır. sabun Kalıbı eridikçe büyü tesirini göstermeye başlar. Sabun eriyip yok olunca da büyü tamamıyla tesirini gösterir.
Sabun büyüsünün siyah büyülerden olması dolayısıyla uygulanması birçok öneri edilmemektedir. Bununla Birlikte ağır ağır tesirini göstermesi durumundan da işkence veren bir özelliği yer almaktadır.

Bazı kaynaklar, bu büyünün bıttım sabunu, ballı sabun benzeri özel sabunlarla yapılması gerektiğini dile getirmişlerdir. Bu doğru bir bilgi değildir. Buradaki temel mantık eriyen bir cisim üstünde büyü uygulamak ve tesiri vakte yaymaktır. Esasen bu büyü bir takım kültürlerde kireç taşıyla yapılmaktadır. Kireç taşıyla yapılmış vaziyette olan büyüde de uygulamalar hemen hemen sabun büyüsü ile birebir örtüşmektedir.

Tarih:bağlama büyüleriBağlama Büyüsükısmet büyüsü

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir