İçeriğe geç

Yumurta Büyüsü

Yumurta büyüsü, Anadolu’da yapılmış olan en yaygın büyülerden biridir. Asıl çıkma yeri Azerbaycan meydana gelmesine nazaran yaygın olarak uygulandığı koltuk Anadolu ile Suriye’dir. Yapılmış Olan bir araştırmaya yönelik Türkiye’deki en yaygın büyüler bağlama büyüsü, yumurta büyüsü, sabun büyüsü ve aşk büyüsüdür. Rastgele bir Ortada Anadolu köyüne gidip bu büyüyü sorduğunuzda kişilerin çoğu hem bir ne türlü yapıldığını hem bir de ne türlü bozulduğunu bilmektedir. Fakat şehirlerde hayatını sürdüren insanlar ve kırsal kesimdeki yepyeni ev çoğalış eskiyen sözlü kültür değerlerini bilmemektedir. Yumurta büyüsünde de durum böyledir. İnsanlar, büyüklerinden bu büyünün ismini duymuştur fakat konu konusunda detaylı bilgiye sahip değildir.
Yumurta büyüsü, siyah büyülerdendir. Başka Bir Deyişle negatif neticelere sokak açan bir büyü türüdür. Hayırlı işler amaçlı yapılmış olan bir büyü değildir. Çeşitli amaçlarla uygulanabilen bu büyünün en yaygın kullanım maksadı karı- kocayı ayırmaktır. Bu sebeple milletçe içinde “ayırma büyüsü”olarak da bilinir. Bazen anne babalar kızlarını uyumlu olmayan damatlarından bölmek üzere bu yola başvurmaktadır. Bir Takım vaziyetlerde ise bir bireyin çok ihtiras ile bağlandığı bir mücadele varsa kişiyi ondan bölmek amaçlı kullanmıştır. Sözgelimi pekçok yerde gençleri saz çalmaktan uzaklaştırmak içerisinde yumurta büyüsü yapılmıştır.

Yumurta büyüsü ne türlü yapılır?

Yumurta büyüsü, inşa edilmesi çok temel fakat tesiri çok kocaman büyülerdendir. Hatta bu büyüyü inşa etmek amaçlı profesyonel birisine de gereksinim yoktur. Büyünün asıl mantığı yumurtanın akıyla sarısını birbirinden ayırmaktır. Yumurtanın sarısı, kadını temsil eder, akı ise erkeğe cevap ciro. Zira aynı yumurtanın sarısı benzeri anne evin merkezindedir. Evin mahremidir. Bununla Beraber yepyeni civcivlerin çıkmasını imkanı sunan da bu sarı bölümdür. Başka Bir Deyişle anneliği temsil eder. Yumurtanın akı ise erkektir. Aileyi kuşatmıştır. Auta karşı ailesini korumaktadır.
İşte kadını temsil eden kısım ile erkeği temsil eden kısım birbirinden ayrıldığında anne ve erkeğin de ayrılacağına kani getirilir. Fakat bu büyünün bir ritüeli vardır. Başka Bir Deyişle bir yapılış ananesi vardır. Bu gelenekteki uygulama sırası şöyledir:

öncelikle yumurta ele alınır ve bir gece tuz katılan suda bekletilir. Tuzlu suda bekletme nedeni ayrılık olursa da kederli bir ayrılık olmasın, diyedir. Başka Bir Deyişle karı koca ayrılsın ama cinayet olmasın, dedikodu olmasın, çocuklar arada üzülmesin. Kısacası kimsenin ağzının tadı bozulmasın. Bu mantık bir nevi yürek rahatlatmadır. Zira yapılmış olan büyünün yuva yıkmak benzeri çok berbat bir maksadı vardır. İnsanlar bu kötülüğü yapmayı kendilerine yakıştırmadıkları amaçlı yumurtayı tuzlu suda bekletme aşamasını kendileri eklemişlerdir. İlkçağ uygulamalarında bu aşama yoktur.
yumurta büyüsü
Ertesi zaman tuzlu sudaki yumurta alınır. kişiye özel olarak söylenen sözler fısıldanarak yumurta bir tabağa kırılır. Bu sözler Eskiyen Pehlevi diline aittir. Manası “Kuşun yumurtası, karı kocanın ayrılması”demektir. Bu sırada bilhassa uyarı etmeniz gerekli olan birşey niyetinizi dayanıklı tutmanızdır. Zira bir takım aklınızdan geçirip bu sözleri söylerseniz onları bölmek üzere bu büyüyü yapmış olursunuz. Tabağa kırılan yumurtanın sarısı çıkarılır, akı ise tabakta bırakılır.

Tabakta bırakılan yumurta akı güneş görmeyen karanlık bir ortama bırakılır. Bu bir sandık olabilmektedir, bir bodrum olabilmektedir fark etmez. Mühim meydana iştirak eden hiçbir zaman ışık gören bir koltuk olmamasıdır.
Yumurtanın sarısı ise güneş ışığının vuracağı bir yere dökülür. Bu uygulamadaki sembolik emel şudur: Yumurtanın beyazı erkektir ve karanlık bir yerdedir. Çoğalış geceye ilişkin olmuştur. Yumurtanın sarısı ise kadındır ve aydınlık bir yerdedir. Çoğalış gündüze ilişkin olmuştur. Ne Türlü ki gece ile gündüz hiçbir zaman kavuşamayacaksa o anne ile adam de hiçbir zaman kavuşamayacaktır.

Büyünün tesirini tam anlamıyla göstereceği zaman ise yumurta sarısıyla akının tamamıyla kuruduğu zaman olarak kabul edilir. Mevsime yönelik değişse bile en çok üç-dört gün içerisinde büyü tesirini tamamıyla göstermeye başlar.

Yumurta büyüsünün vicdani yönü

Yumurta büyüsünü yaptırmak çok risklidir ve vicdani olarak üzerinde düşünülmesi gerekli olan bir vaziyettir. Zira yuva dağıtmak gibi kocaman bir günah ek olarak yoktur. Yuva yıkamanın çok önemli bir iş olduğu bilinmelidir. Zira evlilik sadece anne ve erkeğin birlikteliği değildir. Evlilik çocuklar amaçlı yuva ve toplum amaçlı bir teminattır. Bir Takım evliliklerin bitmesi devamından ek olarak hayırlıdır, itirazını duyar gibiyim. Evet, bu gibi gerekçeler de olabilmektedir.Fakat evlilik benzeri önemli vaziyetler mevzubahis olunca aile danışmanlığı hizmeti almak ve yasal yöntemlerle neticelere ulaşmak en sağlıklı sokak olarak görülmektedir.

Tarih:ayırma büyüleriAyırma Büyüsükısmet büyüsü

Tek Yorum

  1. billur billur

    Evim ebeveyn banyolu olmasına rağmen kilerim yoktu.bende ki ler olarak 2014 yılında bu şekilde kullanmaya başladım.o günden sonra hep öyle kaldı.takı bu yazıyı size gönderdiigim güne kadar.eşimle karar alarak atalım kullanalım artık dedik.başlatırken ben önce yumurta kabuğuna denk geldim..boşalttıkça diğer parçaları bulduk.hiç aklıma büyü gelmedi.zaten burada araştırırken denk gelmesem haberim bile olmayacaktı.ben bu arada eşimle büyük tartışmalarının.evi terketmek dahil ayrilamadık .ama 3 bebegimiz canımıza hamile kaldım.onu 14 mayıs 2014 de 24 haftalık plesanta açılmasıyla zorunlu sezeryandan 11 saat sonra kaybettim.odama tek giremedim sanki mezara gidiyormuş gibi gelir duramazdım.dün gece bulundu.bu günde bildiğiniz tüm deterjanla duvar fayanslarını yıkadım atılmış
    yumurtayı .bunu yapanı ve atanıdaı bilmiyorum.eşimle maddi sıkıntı yaşadık.ayrılmaya kalktım.ama kafamdaki soru bu büyüyse hamile kaldığım dönemde olduysa bebegimi sırf bu yüzden kaybedebilirmiyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir